Šta smo sve mogli pre? Šta je sve bilo u našoj moći? O tome počnemo da mislimo tek kad dođe do problema. Baš zato što na osnovu iskustva dugog 25 godina znamo koliku snagu vam daje prevencija, nastojimo da vam budemo podrška u očuvanju zdravlja.

Tokom višegodišnje prakse brinući o vašem zdravlju i  prateći vaše navike, usmerili smo naš cilj u pravcu kako da vas motivišemo da razmišljate preventivno. Obično kažemo, to što ne boli, ne znači da se problem ne razvija. Kontrola jednom godišnje ili češće, ukoliko to bude preporuka ginekologa – i vaše zdravlje biće duže u vašim rukama.

Evo koji su vam sve pregledi na raspolaganju:

Ultrazvučni pregled - za redovnu kontrolu, ginekološku i onkološku dijagnostiku, kao i za praćenje trudnoće.
Foto: Saša Brdarić, © ordinacijatodorovic.com

Ultrazvučni pregled

Dok udobno ležite, nežno vas pregledamo ultrazvučnom sondom, preko stomaka ili vaginalno, dok vi sve posmatrate na ekranu i odmah dobijate pojašenjenja, šta vidimo i šta to znači.

U Specijalističkoj ginekološkoj ordinaciji Todorović svaki ultrazvučni pregled radimo najsavremenijim uređajima iz oblasti ultrazvučne dijagnostike. Ali nije sve do uređaja, za precizan nalaz mnogo su važniji znanje i iskustvo vašeg ginekologa.

S ponosom ističemo da je osnivač ordinacije, dr Goran Todorović, jedan je od prvih ultrasoničara sa prostora nekadašnje SFRJ koji je uz to, svih ovih godina kontinuirano, kroz teoriju i praksu usavršavao svoja znanja i veštine i uvodio kolege u tu kompleksnu oblast. Jedan od prvih ultrazvučnih ginekoloških aparata u Novom Sadu u privatnu praksu ušao je upravo zahvaljujući njemu.

To vam govori o našoj posvećenosti ovoj vrsti pregleda. Šta sve ultrazvuk vama pruža?

  • U rutinske UZV preglede spada pregled oko 6. nedelje transvaginalnom sondom radi potvrđivanja intrauterine trudnoće, potvrđivanja srčane akcije i frekvencije fetalnog srca, potvrđivanja mogućih blizanačkih trudnoća i broja posteljica, isključenja patoloških oblika trudnoća, merenja veličine ploda radi, utvrđivanja termina porođaja i isključenja cističnih promena na jajniku i malformacija uterusa.
  • 3d ultrazvuk primenjuje se kada treba nešto da dijagnostikujemo u ginekologiji i ginekološkoj onkologiji. Tim pregledom mogu da se uoče anomalije materice i jajnika, da se uradi analiza morfologije, odnosno građe tumora materice i jajnika.
  • Kolor Doppler 3d ultrazvuk pruža informacije o prokrvljenosti organa i tumora genitalnog trakta. To je značajno za procenu potencijalnog maligniteta otkrivenih promena.
  • 4d ultrazvuk se primenjuje u perinatologiji i ginekologiji. Za praćenje trudnoće 4D ekspertni ultrazvučni pregled daje bolje, kvalitetnije i preciznije analize. Takođe, pruža mogućnost roditeljima da prvi put vide svoju bebu u realnom vremenu. Slikom visoke rezolucije omogućeno je da se jasnije vide crte lica, pokreti, ponašanje, zevanje, smejanje, što predstavlja neprocenjivo iskustvo. Ova vrsta pregleda daje mogućnost detaljnog ispitivanja, sagledavanja anatomije, ispitivanja posteljice, ispitivanja cirkulacije i uvid u građu unutrašnjih organa, kao i merenja količine plodove vode, merenja bebe i procena dinamike rasta ploda. Zahvaljujući visokoj rezoluciji slike, 4d ultrazvuk omogućava otkrivanje i analizu razvojnih anomalija ploda.
Kompletan ginekološki pregled u ordinaciji Todorović Novi Sad
Foto: Saša Brdarić © ordinacijatodorovic.com

Ginekološki pregled

Ginekološki pregled radi se na ginekološkoj stolici  i podrazumevana pregled spoljnih genitalija i vaginalni pregled. Dobro je da tokom pregleda budete što opušteniji, a svesni vaše bojazni, mi ovaj postupak uvek radimo izuzetno lagano i nežno. To nam daje mogućnost da obratimo pažnju na sve i uradimo detaljnu dijagnostiku.

Pregled spoljašnjih genitalija radimo prvo posmatranjem spoljašnjeg otvora vagine, malih i velikih usana i klitorisa, kako bismo ustanovili postoji li crvenilo, iritacija, sekret, ciste ili neka druga promena.

Vaginalni pregled obavljamo instrumentom koji se zove spekulum koji nam omogućava da nežno odmaknemo zidove vagine jedan od drugog. Ginekolog tako dobija mogućnost da vidi unutrašnjost vagine i grlić materice.

U toku vaginalnog pregleda uzimamo bris sa grlića materice i vagine i kasnije ga testiramo kako bismo utvrdili postoji li prisustvo infekcije ili uzročnika polno prenosivih bolesti.

Tu vidimo još jedan razlog zašto je važno da na pregled dolazite redovno, čak i kada vas ništa ne boli. Gore navedeni uzroci mogu da budu prisutni bez ikakvih simptoma, bez da išta osetite dok ne bude kasno! Tako možete da izgubite dragoceno vreme, a šteta već bude načinjena.

Tokom vaginalnog pregleda radi se i PAPA test kojim se ispituje postoje li ili ne prekancerogene i kancerogene ćelije. Analizom brisa određuje se i grupa vaginalnog sekreta. Iako radimo veoma važan posao za vaše zdravlje, pregled pod spekulumom traje 30 – tak sekundi i može biti blago neprijatan samo ukoliko je vagina osetljiva zbog infekcije ili nekog drugog razloga.

Bimanuleni odnosno ručni pregled pomaže nam da proverimo stanje i položaj jajnika, jajovoda i materice. Lekar jednom rukom, na kojoj je uvek čista rukavica, nežno uvodi kažiprst  i srednji prst u vaginu, a drugom rukom spolja palpira – opipava donji deo stomaka. Na taj način informiše se o položaju , veličini i bolnoj osetljivosti organa u maloj karlici, odnosno jajnika, jajovoda, materice i vagine.

Tokom bimanuelnog pregleda možete da osetite neprijatan pritisak. Ono što može da vam pomogne da smanjite eventualnu nelagodnost, ukoliko se nakratko javi, jeste da dišete kroz poluotvorena usta. Ukoliko osetite bol, obavezno recite doktoru, a mi vas svakako sve vreme pregleda pratimo i pitamo.

Poremećaji menstruacije jedan su od najvažnijih razloga da se javite svom ginekologu. Zašto je to važno, kakve probleme može da razvije, pročitajte u ovom našem blog tekstu.

Analiza briseva

Postoji li bakterijska infekcija u vagini, kog je stepena i koje vrste, podaci su koje nam pruža analiza briseva. Ukoliko se bakteriološkim pregledom vaginalnog sekreta uoči baktetrijska vaginoza, tada se uzima bakteriološki cervikalni bris sa grlića materice i bakteriološki vaginalni bris.

Brisevi se potom „zasejavaju” na mikrobiološke podloge uz pomoć kojih se određuje vrsta bakterija i njihova osetljivost na određene lekove. Na osnovu nalaza bakteriološkog pregleda, određuje se i vrsta terapije.

Zašto je važno da taj pregled radite redovno?

U grupi bakterija koje izazivaju upalu grlića materice mogu da budu uzročnici steriliteta i pobačaja, kao što su hlamidija, mikoplazma/ureaplazma i monokoke. Evo koje su to analize briseva koje je važno da radite redovno.

Određivanje čistoće vaginalnog sekreta

Pregled vaginalnog sekreta je bezbedna i bezbolna metoda ispitivanja sekreta uzetog sa vagine, sa prednje i zadnje usne i kanala grlića materice. Ova analiza omogućava nam da otkrijemo eventualne znake zapaljenja vagine, grlića materice, uzročnike infekcije, dobroćudne i zloćudne ćelije i druge promene na ćelijama.

Cervikalni bris

Analiza cervikalnog brisa je pregled kojim se utvrđuje eventualna prisutnost bakterija, gljivica i ostalih patogenih, odnosno raznih uzročnika bolesti. I kod ove vrste pregleda ginekolog nežno instrumentom koji zovemo spekulum, blago razmakne zidove vagine kako bi imao direktan i jasan uvid i pristup grliću materice.

U zavisnosti od nalaza pregleda, štapićem na čijem je vrhu malo vate, pažljivo uzima bris cervikalne sluzi sa samog crviksa. Samu analizu cervikalnog brisa vrši mikrobiolog.

Ukoliko se mikroorganizam koji ne bi trebao da bude prisutan ipak pronađe i u većem je broju, lečenje preuzima i sprovodi ginekolog.

Kada se sve uzima cervikalni bris? Ukoliko se na osnovu navedenih simptoma pacijenta uoči potreba za tim. Kod zdravih žena to je rutinski pregled u trudnoći. Cervikalni bris je takođe neophodno uzeti i pre bilo koje ginekološke intervencije (operacije, carski rez, HSG i drugo.)

Hlamidija

Odnosno Chlamydia Trachomatis prenosi se seksualnim kontaktom. Zašto je ona problematična? Hlamidija uzrokuje urogenitalnu infekciju i kod žena se manifestuje dugotrpnim cervicitisom.

To je upala cerviksa materice, nižeg, uzanog završetka materice, koji se otvara u vaginu. Ponekad može da se desi da imate cervicitis koji uzrokuje hlamidija, a da nemate nikakve simptome. Oko 75% zaraženih žena i 50% zaraženih muškaraca nema simptome. To nažalost ne znači da nećete imati probleme. Upravo iz razloga što većina infekcija ostaje nepoznata u nelečena, to pogoduje nekontrolisanom širenju bolesti.

Kada se jave prvi znakovi i simptomi bolesti, nakon što klica bolesti prodre u organizam, kod muškaraca je to pojačan nagomilani sekret žućkaste boje, sluzava sekrecija iz uretre, gnojni iscedak. Kod žena javlja se pečenje pri mokrenju, bol tokom seksualnog odnosa, vaginalno krvarenje između menstruacija i posle seksualnog odnosa.

Šta ukoliko se hlamidija ne leči? Kod žena se uglavnom javljaju komplikacije kao što su upale jajovoda, hronične zapaljenske bolesti male karlice, sa posledičnom neprohodnošću jajovoda i neplodnošću, uz povećan rizik od vanmateričnih trudnoća.

Kod trudnica infekcija hlamidijom može da dovede do prevremenog porođaja, a kod novorođenčeta inficirane majke do neonatalne pneumonije – upale pluća i konjuktivitisa.

Najčešća komplikacija kod muškaraca se upala semenih kanalića (epididimitis), Rajterov sindrom i drugo.

Lečenje hlamidije sprovodi se istovremeno kod oba partnera, antibioticima. Dok se terapija ne završi, potrebna je apstinencija od seksualnih odnosa, kako ne bi došlo do reinfekcije tj. obnavljanja infekcije. Ponekad je potrebno dosta strpljenja, što može biti šest meseci do konačnog izlečenja infekcije.

Redovne analize briseva u dogovoru sa vašim ginekologom.
Foto: Saša Brdarić, © ordinacijatodorovic.com

Papa test

PAPA test – Papanikolau test – je citološki pregled grlića materice na prisustvo maligniteta. Papa test je metoda dopunskog ispitivanja u okviru ginekološkog pregleda. Izuzetno je važan za zdravlje žene jer za cilj ima rano otkrivanje prekancerogenih i kancerogenih promena ćelija grlića materice, koje prethode karcinomu.

O značaju redovnog rađenja Papa testa svedoči i podatak da je ,,od uvođenja Papanikolau testa stopa javljanja raka grlića materice smanjena za oko 70% , a samim tim i sačuvani životi miliona žena”.

Mikoplazma i ureaplazma

Mycoplasma i Ureaplasma ulaze u sastav normalne flore urogenitalnog trakta žene. Zato ih zovemo uslovno patogenim bakterijama. Prenose se polnim kontaktom i intimnijim socijalnim kontaktom, na mestima gde se dolazi u dodir sa tuđim peškirima, rubljem, kod masera, kozmetičara u solarijumima…

Simptomi koji se pri tome javljaju su nespecifični, a obuhvataju bolove i napetost u donjem delu stomaka, pojačan vaginalni sekret, bolove prilikom polnog odnosa, itd. Mogu da se jave i mučnina i povraćanje, nepravilna krvarenja, kao i smetnje prilikom mokrenja, poput pečenja i učestalog mokrenja.

Šta još može da krene naopako? Infekcija jajovoda mikoplazmom može da se završi stvaranjem priraslica, „slepljivanjem” i „paralisanjem” aparata jajovoda, što može da dovede do njihove neprohodnosti.

Šta tada radimo? Kada nam mikrobiološka analiza potvrdi prisustvo mikoplazme, oba partnera lečimo antibioticima. Dok se terapija ne završi, potrebna je apstitnencija od odnosa, kako bi se izbegao rizik od reinfekcije tj. obnavljanja infekcije.

HPV

Humani papiloma virusi, HPV virusi, su grupa DNK virusa i vrlo su zarazni. Prema nekim autorima ima ih na desetine i mogu da uzrokuju infekcije genitalnog sistema žena u muškaraca. To su jedini virusi u organizmima životinja i ljudi koji mogu da dovedu do nekontrolisanog rasta tumorskog tkiva usled DNK mutacija.

Važno je napomenuti da većina infekcija ovim virusima nije opasna po život. Šta može da bude ozbiljan problem?

Neki od tipova ovog virusa izazivaju rak grlića materice, anusa, vagine i spoljašnjih polnih organa žene. Isti virusi, mada ređe, mogu da budu odgovorni za kancer penisa, a kod osoba koje upražnjavaju genitalno oralni seks, to može da dovede i do raka usne šupljine i glasnih žica.

Broj pacijenata sa HPV oboljenjem naglo je porastao tokom poslednjih 20 godina. Postoji direktna veza između HPV infekcije i obima seksualne aktivnosti, kao što je doba prvog odnosa i broj seksualnih partnera u životu.

HPV infekcije su najzastupljenije kod devojaka i momaka u doba studiranja. Osobe koje su imale HPV infekciju ovog tipa, imaju veći rizik obolevanja od karcinoma anusa.  

Jedan od posledica HPV infekcije su anogenitalne bradavice, condylomata acuminata (kondilomi – šiljate bradavice), koje predstavljaju egzofitične karfiolaste promene koje se obično nalaze u blizini vlažnih površina. Mogu se primetiti u perianalnoj oblasti, vagini, usnicama i na vulvi, ali se takođe mogu naći na suvim površinama, kao što je penis, koža donjeg dela trbuha, butina ili drugde na telu. Anogenitalne bradavice se manifestuju kao rozikaste ili braon bubuljice ili čvorići na genitalijama, oko anusa ili na perienumu (predeo između otvora vagine i analnog otvora).

Kako znamo koja je vrsta HPV u pitanju?

Postoje dva uobičajena metoda za određivanje tipa HPV DNK, a to su hibridno uzimanje (hybrid capture ii) i PCR metoda.

Biopsija tkiva se koristi da bi se potvrdila HPV infekcija, kada je dijagnoza nejasna, posebno ukoliko su bradavice nenormalno pigmentisane, gnojne ili stvrdnute, ukoliko je pacijentu narušen imunitet, ukoliko se bradavice pogoršaju tokom terapije, ili ukoliko ne odreaguje na standardnu terapiju.

Više o tome koliko redovne analize briseva čuvaju vaše zdravlje pisali smo u ovom tekstu. Pogledajte prepoznajete li neke od simptoma.

Koloskopija koja uz pomoć mikroskopa 6 do 40 puta uvećava sve eventualne promene.
Foto: Saša Brdarić, © ordinacijatodorovic.com

Kolposkopija

Dok vi udobno ležite na ginekološkom stolu, vaš lekar uz pomoć kolposkopa, specijalno konstruisanog pokretnog mikroskopa posmatra vaginu i vrat materice.

Šta je najvažnija prednost koju vam pruža kolposkopija?

Taj mikroskop uvećava 6 do 40 puta i time nam pruža mogućnost preciznosti dijagnostike između 60 i 85% a u kombinaciji sa citologijom 98  99%.

Kolposkopija nam omogućava da procenimo gde su lokalizovane i koliko proširene patološke epitelne lezije, odnosno promene. Pruža nam i priliku za ciljanu biopsiju iz suspektnog, odnosno problematičnog područja. Tačnije, da uzorak uzmemo upravo odakle treba.

Danas se najčešće koriste kolposkopi sa fotografskim aparatom. Prethodno se, za potrebe ove metode, koriste rastvori kojima se posmatrana područja premažu. Sam pregled je potpuno je bezbolan i traje 5 do 10 minuta.