U Specijalističkoj ginekološkoj ordinaciji Todorović možete da uradite brojne intervencije u opštoj i u lokalnoj anesteziji i time rešite potencijalno ozbiljnije komplikacije.

Na osnovu višegodišnjeg iskustva i zahvaljujući najsavremenijoj tehnologiji, koju takođe smatramo pokazateljem koliko nam je stalno i do razvoja profesije i do povećanja mogućnosti za saniranje i rešavanje problema s kojim nam dolazite, ovo su manje intervencije u intravenskoj kratkotrajnoj ili u lokalnoj anesteziji koju možete da uradite kod nas.

Uklanjanje polipa

Polipi su benigni izdanci sluzokože koji se najčešće javljaju u materici, na grliću materice ili u vagini. Nastaju kao rezultat netipičnog rasta ćelija, a često su povezani sa hormonalnim promenama ili upalama. U većini slučajeva  su bezopasni, ali mogu izazvati nepravilna krvarenja, bolove ili neplodnost, pa je uklanjanje polipa važno uraditi.

Ukoliko ste saznali da ih imate, nemojte odmah misliti na najgore. Idemo korak po korak, vodeći računa o svim važnim informacijama i razmatrajući opcije.

Od čega zavisi lečenje polipa? Pre svega od njihove veličine, položaja i simptoma koje izazivaju. Manje polipe možemo da pratimo redovnim kontrolama dok se veći ili simptomatski polipi uklanjaju hirurški.

Sama intervencija traje između 15 i 30 minuta, a ordinaciju možete da napustite već 60 minuta nakon zahvata. Uklanjanje se obavlja putem polipektomije, najčešće u kratkotrajnoj, lokalnoj ili opštoj anesteziji.

Polipektomija je hirurško uklanjanje polipa iz materice.

Oporavak je brz, obično traje nekoliko dana, a bol nakon intervencije je minimalan. Preporučuje se odmor i izbegavanje fizičkih aktivnosti u prvih 24-48 sati, a povratak svakodnevnim aktivnostima moguć je ubrzo nakon toga.

Precizne ginekološke procedure u opštoj i lokalnoj anesteziji.
Foto: pexels.com

Uklanjanje kondiloma

Kondilomi su izrasline na koži ili sluzokoži genitalne regije, izazvani humanim papiloma virusom (HPV). Prenose se uglavnom seksualnim putem, a mogu biti bez simptoma ili izazivati nelagodnost, svrab i krvarenje.

Lečenje kondiloma zavisi od njihovog broja i veličine. Manji kondilomi mogu se tretirati lokalnim preparatima, dok se veći uklanjaju hirurški, najčešće radiotalasima, laserom ili krioterapijom.

Šta je važno d a znate ukoliko uklanjanje kondiloma morate da obavite hirurškim putem? Intervencija se obavlja u lokalnoj anesteziji i traje oko 20-30 minuta a ordinaciju možete da napustite već 60 minuta nakon zahvata.

Oporavak je brz, obično traje nekoliko dana, a bol nakon intervencije je minimalna. Pacijentkinja može osetiti blagu nelagodnost, svrab ili peckanje, ali se brzo vraćate svakodnevnim aktivnostima.

Eksplorativna kiretaža

Eksplorativna kiretaža cervikalnog kanala i materične šupljine je najčešća intervencija u ginekološkoj praksi. Ova procedura je istovremeno dijagnostička i terapijska.

Kiretažom cervikalnog kanala i materične šupljine odstranjuje se sluznica koja se šalje na patohistološki pregled.

Ovim postupkom se takođe zaustavlja krvarenje iz materice (spontani pobačaj, disfunkcionalno krvarenje). Ukoliko iz spoljašnjeg ušća prominira polip, tada se uvrtanjem oko peteljke odstranjuje patološka formacija, a zatim vrši kiretaža cervikalnog kanala (baze polipa ili mioma) i materične šupljine.

Ginekološke intervencije u anesteziji uz stručan tim koji brine o vama.
Foto: pexels.com

Biopsija

Ukoliko postoji promena na spoljašnjim genitalnim organima ili u vagini biopsija je dijagnostička procedura kojom se uzima uzorak tkiva sumnjivog na maligni tumor. Pomaže da dođemo do precizne dijagnoze ukoliko se sumnja na oboljenje.

Kako se radi biopsija?

Nakon što obavimo ginekološki pregled, radi utvrđivanja lokalizacije lezije, odnosno gde se ona tačno nalazi, uzima se uzorak tkiva za koje se sumnja na prisustvo maligniteta. Uzorak se potom šalje na patohistološko ispitivanje.

Biopsija se najčešće radi u lokalnoj anesteziji i pacijentkinja ne oseća bol. Procedura obično traje 20 minuta.

,,Ciljana biopsija” je kada uzimamo uzorak tkiva pod kontrolom kolposkopa.

Nakon biopsije može da se javi tačkasto krvarenje i blagi bol u stomaku, ponekad mogu da traju i do nedelju dana. Lekovi protiv bolova pomoći će vam u vezi sa tim, izuzev aspirina koji može da pospeši krvarenje. Preporuka je da narednih nekoliko dana koristite higijenske uloške.

Nakon biopsije za održavanje higijene važno je da koristite blage preparate za intimnu regiju. Da bi se izbegla pojava infekcije, poželjno je izbegavati seksualne odnose, korišćenje tampona i teža fizička opterećenja.

Ukoliko dođe do pojave jakog krvarenja i oštrih bolova, obavezno se javite ginekologu.

Loop ekscizija

Loop ekscizija (LEEP – Loop Electrosurgical Excision Procedure) je minimalno invazivna hirurška metoda kojom se uklanjaju abnormalne ćelije sa grlića materice.

Ova procedura se koristi kada PAPA test ili biopsija pokažu promene koje mogu dovesti do razvoja karcinoma. Cilj je ukloniti promenjeno tkivo i sprečiti dalji razvoj bolesti.

Zahvat se izvodi u anesteziji, traje oko 10-20 minuta, a tokom intervencije se precizno odstranjuje oštećeno tkivo. Ordinaciju možete napustiti već 60 minuta nakon zahvata.

Oporavak je brz, obično traje nekoliko dana, a pacijentkinje mogu osetiti blage bolove i krvarenje nalik menstrualnom. Potrebno je izbegavati teže fizičke aktivnosti i seksualne odnose narednih 4-6 nedelja kako bi se grlić potpuno oporavio.