Stigla je jedna od najlepših vesti koje ste želeli da čujete, stiže beba. Zajedno krećemo na važan put: praćenje i vođenje trudnoće. Pripremite se na razgovor, osnovu našeg i vašeg odnosa.
Zabeležite sva vama bitna pitanja, a neke informacije tražićemo i mi od vas. Tako ćemo zajedno doći do svega što je potrebno da praćenje trudnoće prolazi uredno, da sve vidimo i predvidimo.
Ukoliko u vašoj bližoj porodici ima naslednih bolesti, srčanih mana, ili bilo šta što mislite da vaš izabrani lekar treba da zna, to je vrlo važno da napomenete. I ne brinite, mi ćemo vas i podsećati, šta je bitno, o čemu treba da vodite računa u zavisnosti od toga u koju fazu trudnoće stižete.
Prvo tromesečje trudnoće – šta je važno da znate
Koji su to pregledi i koja je dinamika naših susreta u prva tri meseca. Šta smem, šta ne smem, takođe su neka od vaših čestih pitanja kada trudnoća tek krene i smenjuju se radost i bojazan. Praćenje i vođenje trudnoće u prvom tromesečju, prvih 12 nedelja, podrazumeva ključne preglede kako bismo nadgledali vaše zdravlje i razvoj ploda.
Prvi ultrazvučni pregled u trudnoći
Radi se oko 6. nedelje transvaginalnom sondom radi potvrđivanja intrauterine trudnoće, srčane akcije i frekvencije fetalnog srca. Sagledava se mogućnost blizanačkih trudnoća i broja posteljica, eventualnih patoloških oblika trudnoća. Meri se veličine ploda radi utvrđivanja termina porođaja i isključenja cističnih promena na jajniku i malformacija uterusa, odstupanja od normalnog.
Ekspertni ultrazvuk od 11 do 14 nedelje
U ovom periodu ekspertni ultrazvučni pregled daje mogućnost da se analizira kompletan razvoj ploda, merimo njegovu veličinu, ispitujemo morfologiju svih vitalnih organa, kako u 2d, tako i u 4d tehnici. Određuje se frekvencija srčane radnje, koja je jedan od parametara u takozvanom genetskom ultrazvučnom pregledu. Ispitujemo i lokalizaciju posteljice, protok krvi kroz glavne uterusne krvne sudove.
Ekspertnim 4d ultrazvučnim pregledom takođe se u ovom periodu trudnoće meri debljina vratne brazde ploda. Kada je vratna brazda zadebljana, to je jedan od parametara koji upućuje na moguće genetske anomalije ploda.
Nakon tih pregleda, za potpuno praćenje i vođenje trudnoće, uputićemo vas na Double test iz krvi, kako bismo na osnovu svih tih parametara procenili rizik od genetske anomalije ploda.
Zdravstveno stanje majke u svim fazama trudnoće prati se i laboratorijskim analizama, redovnim merenjem pritiska, telesne težine, kontrolom urina, kako bi se na vreme reagovalo na eventualne komplikacije.
Za sva vaša pitanja i zakazivanje pregleda na raspolaganju smo vam na brojeve telefona 063/7747545 i 021/6779120 ili nam pišite na mejl info@ordinacijatodorovic.com
Drugo tromesečje trudnoće
Drugo tromesečje trudnoće, od 13. do 27. nedelje, obično se smatra ,,najmirnijim” periodom trudnoće. Ipak, postoji nekoliko mogućih komplikacija koje mogu da nastanu i koje pratimo. Preeklampsija, gestacijski dijabetes, nisko postavljena placenta u materici, preuranjeni trudovi, problemi s rastom ploda, infekcije, vaginalno krvarenje, abrupcija placente, problemi s težinom trudnice. Evo kojim ćemo pregledima voditi računa o svim važnim detaljima.
Ekspertni 4d ultrazvuk u drugom tromesečju
Praćenje i vođenje trudnoće tokom drugog tromesečja podrazumeva ekspertski ultrazvuk, 4d ultrazvučni pregled između 20. – i 24. nedelje, kojim se ispituje rast i razvoj ploda. I u ovom periodu trudnoće mogu da se otkriju razvojne anomalije ploda, odnosno njegovih vitalnih organa i zato je izuzetno važan.
Takođe, pruža mogućnost roditeljima da prvi put vide svoju bebu u realnom vremenu. Slikom visoke rezolucije omogućeno je da se jasnije vide crte lica, pokreti, ponašanje, zevanje, smejanje, što predstavlja neprocenjivo iskustvo. Ova vrsta pregleda daje mogućnost detaljnog ispitivanja, sagledavanja anatomije, ispitivanja posteljice, ispitivanja cirkulacije i uvid u građu unutrašnjih organa, kao i merenja količine plodove vode, merenja bebe i procena dinamike rasta ploda.
Ekspertni ultrazvuk je prva slika i snimak vaše bebe koji ostaju kao prelepa uspomena i vama i njemu i jedan je od emotivnijih momenata za vas i za nas.
Genetska ispitivanja
U drugom trimestru, do 19. nedelje trudnoće, određuju se biometrijski parametri ploda koji mogu da ukažu na genetske anomalije. Ukoliko niste radili Double test u sklopu ovog pregleda uputićemo vas i na biohemijski Triple test iz krvi na osnovu kog se takođe procenjuje rizik za genetske anomalije.
Ukoliko dođete na pregled nakon 19 nedelje a da niste pre toga radili genetski ultrazvučni pregled sa 11-14 nedelja trudnoće i Double test, uputićemo vas na genetsku konsultaciju, a u slučaju povećanog rizika može se uraditi genetske analiza – amniocenteza (vađenje plodove vode koja se šalje na laboratorijsku analizu).
Fetalna ehokardiografija
Praćenje i vođenje trudnoće u drugom trimestru trudnoće podrazumeva i fetalnu ehokardiografiju, kako bi se isključile anomalije na srcu fetusa. To je bezbedna, bezbolna dijagnostička metoda kojom se, ultrazvučnim pregledom posmatra srce bebe.
Fetalna ehokardiografija treba da se uradi između 20. i 26. nedelje trudnoće.
Kolor Doppler ultrazvuk
U drugom trimestru trudnoće ispituje se i protok krvi kroz najvažnije krvne sudove fetusa. To radimo kako bi se na vreme uočili eventualni poremećaji u cirkulaciji krvi ploda. Primerom Kolor Doppler ultrazvuka analizira se i protok krvi u krvnim sudovima materice, koji pomažu da se na vreme otkriju eventualni poremećaji koji ukazuju da može kod trudnice doći do povećanja krvnog pritiska.
Za sva vaša pitanja i zakazivanje pregleda na raspolaganju smo vam na brojeve telefona 063/7747545 i 021/6779120 ili nam pišite na mejl info@ordinacijatodorovic.com
Treće tromesečje trudnoće
Treće tromesečje trudnoće, od 28. do 40. nedelje, je period kada vaša beba najviše raste, a vaše telo se priprema za porođaj. Iako je većina trudnoća u ovom periodu u redu, postoje problemi koji mogu da nastanu i zato je važno redovno vođenje i praćenje trudnoće kroz obavezne preglede.
Izazovi sa kojima se može sresti u trećem trimestru trudnoće su preeklampsija, gestacijski dijabetes, preuranjeni porođaj, abrupcija placente, placenta previa, nizak nivo plodove vode, višak plodove vode, problemi sa rastom ploda, bolovi u leđima i karlici, infekcije, vaginalno krvarenje, previše ili premalo dobijanja na težini, gorušica i problemi s varenjem, nesanica, sindrom karpalnog tunela.
Evo na koji način pratimo i vodimo trudnoću u trećem tromesečju.
4d ultrazvuk u trećem tromesečju
Ultrazvučni pregled u trećem tromesečju trudnoće prati razvoj i rast fetusa merenjem biometrijskih parametara – obima i prečnika glave, abdomena, dugih kostiju ekstremiteta. Meri se debljina i zrelost posteljice, što ukazuje na dijabetes u trudnoći ili prevremeno starenje posteljice kod pušenja u trudnoći.
4d ultrazvuk u trećem trimestru prati fetalno ponašanje i aktivnost u materici. Analizira se fetalna morfologija i otkrivaju eventualne razvojne anomalije koje se mogu javiti u ovom periodu.
Kolor Doppler u trudnoći
Praćenje i vođenje trudnoće u trećem trimestru ovim pregledom analiziramo hemodinamske parametre u arterijskim krvnim sudovima fetusa. Šta to znači? Kontrolišemo ovim pregledom cirkulaciju u glavi, pupčaniku, fetalnoj aorti, bubrezima, srcu, kao i u venskim krvnim sudovima.
Takože se ispituju i krvni sudovi materice. Ti parametri mogu da ukažu na pojavu hipertenzije u trudnoći, kao i na neadekvatno snabdevanje fetusa kiseonikom i veoma su važni u kontroli trudnoća sa visokim rizikom.
CTG – da čujete srce vaše bebe
Još jedan veoma emotivan momenat u praćenju i vođenju trudnoće. CTG pregled, koji nazivamo još i kardiotokografija, radi dve važne stvari, jednu za mamu, drugu za bebu.
Prate se kontrakcije materice i otkucaji srca bebe. Dobijamo uvid u trenutno stanje u kojem se nalaze mama i beba tako što merimo bebine otkucaje srca u i tonus materice istovremeno.
Najbolje je da se CTG pregled uradi na kraju trećeg trimestra, u devetom mesecu trudnoće, a preporučuje se da se tada CTG pregled radi jednom do dva puta nedeljno da redovno pratimo stanje bebe i šta nam poručuje.
CTG pregled traje između 20 i 60 minuta. Dok mama udobno leži, na stomak su joj nežno vezana dva pojasa od kojih jedan meri bebin puls, a drugi kontrakcije materice. Zvuci otkucaja srca koji čujete neminovno će vas raznežiti, podsetiti koliko ste velik i važan put prošli, kao i da vaša beba uskoro dolazi.
Za sva vaša pitanja i zakazivanje pregleda na raspolaganju smo vam na brojeve telefona 063/7747545 i 021/6779120 ili nam pišite na mejl info@ordinacijatodorovic.com